StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Vzdálenost stavby od hranice pozemku

Rodinný dům
Vzdálenost stavby od hranice pozemku
5 (100%) 1 vote[s]

Chystáte se stavět a nejste si úplně jisti, jaké minimální vzdálenosti staveb od hranic pozemku jsou v současnosti aktuální? Začal váš soused stavět ve vzdálenosti, která se vám příliš nepozdává?

V dnešní době, kdy se v důsledku nepřetržitého zdražování pozemků snaží jejich majitelé využít téměř každý jejich centimetr, se nejedná o nic výjimečného. Následující řádky vám přinesou užitečné informace a současně vám pomohou vyvarovat se případných zbytečných problémů.

Minimální odstupová vzdálenost je 2 metry

Stavební zákon 2017 určuje, že stavba o rozloze do 25 m2 a do 5 metrů výšky s maximálně jedním nadzemním podlažím, jež je podsklepená nejvýše do hloubky 3 metrů na pozemku rodinného domku či stavby pro rodinnou rekreaci, musí být v souladu s územně plánovací dokumentací umísťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemku nejméně dva metry.

Současně musí plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody i po jejím umístění zabírat minimálně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu či stavby pro rodinnou rekreaci. Stejně tak bazén do 40 m2 zastavěné plochy, který se nachází na pozemku rodinného domu či stavby pro rodinnou rekreaci v zastavěném území, musí být v minimální odstupové vzdálenosti 2 metry od hranice pozemku.

Stavby určené pro rekreaci by mezi sebou měly mít odstupovou vzdálenost alespoň deset metrů

Chystáte se budovat chatku, ale obáváte se, že to nepůjde, protože oba vaši sousedé ji již mají v těsné blízkosti vašeho pozemku?

Zde je třeba mít se na pozoru, protože vzájemné odstupy staveb určených pro rekreaci musí být nejméně deset metrů. Stavební úřad však může povolit výjimku ve chvíli, kdy nebude případnou stavbou ohrožena bezpečnost, zdraví a životy osob i sousední pozemky nebo stavby.

O odstupové vzdálenosti je jistě dobré se zajímat, ušetříte si tím zbytečné problémy a můžete se efektivně bránit proti neohleduplným sousedům.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..