StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Vadí vám hluk?

Ohodnoť článek

O víkendu si chceme na chatě asi nejvíc odpočinout, musíme ale i nasekat dřevo a posekat trávník. Ve chvíli, kdy vypneme sekačku my a usedneme v klidu do křesla k relaxaci, zapne sekačku soused, co tedy s tím? Pár typů na to, jak hluk zvenčí doma snížit, opravdu existuje. Místo motorové sekačky už máme elektrickou a sousedova akumulátorová tedy taky není k zahození.

Hluk vevnitř i venku

Jakmile začnete vybírat jakékoliv spotřebiče v bytě, zvolte tichý chod. Údaje o hlučnosti jsou na energetických štítcích. Hlučnost je třeba sledovat u chladničky, pračky a myčky. To samé platí ale i u zařízení na vytápění, zahrnující ohřev vody a chlazení, a proto jsme všechny součásti domácí elektrárny nainstalovali dál od ložnic. Nainstalovaná venkovní jednotka klimatizace a tepelného čerpadla dál od oken a zároveň i od oken sousedů byla úžasný nápad. Klid je k nezaplacení.

Milujeme velká okna a tak jsme volili moderní zasklení velkými stěnami. Izoluje dvakrát lépe než původní stará okna a na spotřebě jsme to pocítili znatelně už první rok. Architekt nám poradil stropní konstrukce s nosným roštem a opláštěním pomocí zvukově izolačních desek. Křemičitý písek, který je v deskách zastaví zvuky naprosto v pohodě. Ještě dodnes si užívám ten pocit změny z obrovského snížení hluku za zavřenými dveřmi a okny. Nakonec je volený jako finální vrstva sádrokarton.

Tlumící podložky i desky

Pod laminát, vinyl, palubky i dlažbu jsme dali tlumicí podložky či jinou izolaci. Protože byla na některých místech přece jenom podlaha studená a ozývaly se kroky, koberec udělal další vrstvu proti hluku. Architekti mají skvělé nápady, tlumicí deska pod toaletou byl výborný nápad. Přiznám se, že jsem neměl ani tušení, že něco takového existuje. Protože jsme vybrali i vodovodní baterie s třídou hlučnosti 1, je to opravdu poznat. Koupelna vedle ložnice se tak odhlučnila značnou měrou. Místo klasického smaltu je v koupelně o poznání tišší akrylátová vana. Napouštění je celkem bez hluku.

Po zážitcích z paneláku, kdy měli sousedi reproduktory pověšené přímo na zeď u naší ložnice, jsme volili akustické obklady. Rotoped leží na tlumicí podložce. Pro přístavbu jsme už kvůli hluku zvolili akustické cihly. Pálené tašky na střeše jsou výbornou volbou. Tlumit hluk nám pomohla i minerální izolace a na přístavbě zvenčí jsou dřevocementové obklady.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..