StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Stavební úpravy domu

Ohodnoť článek

Stavební úpravy našeho domu chvilkami tedy představovaly noční můru, ale nakonec se nám vše povedlo. Rekonstrukce domu dodala bydlení o poznání jinou podobu. Původním důvodem byla samozřejmě nutnost oprav a už dost nevyhovující technický stav, ale výsledek fakt stál za to. Ono to naše zastaralé vybavení zahrnovalo dost vysoké výdaje na provoz.

Konzultace s projektantem se nám opravdu vyplatila. Ušetřili jsme si tím opravdu dost peněz. Několikrát nás vyvedl dost z omylu a vysvětlil, že to, co si představujeme, se musí provést trochu jinak, aby to bylo funkční a finančně nás to nezrujnovalo. Zpracovaná projektová dokumentace se nám pak hodila pro vyřízení Stavebního povolení, protože ohlášení stavby nakonec na příslušném stavebním úřadě nějak neprošlo.

Ohlášení stavby stačí jen u jednoduchých oprav, kdy se nemění podstatné části stavby a nezasahuje se ani do nosné konstrukce stavby. To jsme ale nakonec museli. Za to jsme museli také jít do změny dispozice místností, které jsme chtěli předělat. Souhlas stavebního úřadu se nám také hodila při vyřizování úvěru v bance. Připravte se, že budete muset doložit i výpis z KN, doložení vašich příjmů, potvrzení o bezdlužnosti, doklad o pojištění a rozpočtové náklady na celkovou rekonstrukci, odhad a posouzení bonity.

Když peníze nestačí

Dlouho jsme přemýšleli, zda budeme objednávat firmu, v jakém rozsahu a na co si vlastně vezmeme odborníky. Některé práce jsme opravdu objednali u stavební firmy, něco jsme se rozhodli řešit svépomocí. Doklady jsme ale schraňovali úplně od všeho, protože jsme neustále kvůli bance museli provedené práce dokládat a ty pak byly po posouzení bankou propláceny oproti námi předloženým dokladům. To, že může být i v některých případech s bankou dohodnuto proplácení celkového díla podle sestaveného celkového rozpočtu stavby, jsme se jaksi dozvěděli až dost pozdě.

Trochu čáru přes rozpočet nám dělal fakt, že i u takové stavbičky musel být zajištěn technický dozor pro stavebníka, což je pro banku velmi důležité. Ten zajišťuje kontrolu provádění všech stavebních prací a musím říct, že se to tedy někdy zatraceně hodilo. Na dobrého řemeslníka dneska kápnout není jen tak. S některými jsme se během stavby museli bohužel i rozloučit. Výkon totiž nestál za nic.

Dozor zejména dohlíží na zajištění stavby tak, aby probíhala podle vytvořené podle projektové dokumentace a taky podle platných předpisů a norem. To se ale opravdu mnohdy nedělo. Dohlédne také na to, aby náklady nabyly dvojnásobné, což se dneska opravdu stává běžně. Kontrola použitého materiálu a zejména pak účtované práce se opravdu hodí, protože laik to často nepozná. Myslete ale na to, že tohle nemůže dělat jen tak někdo. Jde o kontrolní a dozorovou činnost a tu může vykonávat pouze někdo, kdo má odpovídající oprávnění.

Pokud je tedy vaše rekonstrukce větších rozměrů, kvalitně prováděný dozor vám opravdu může hodně pomoct a to jak ušetřit náklady, které během stavby často narostou, ale i v rámci zajištění kvality.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..