StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Stavba i bez stavebního povolení

Ohodnoť článek

V momentě, kdy padlo rozhodnutí, že se do stavby, která nebude až tak rozsáhlá, nakonec pustíme sami, jsme museli začít řešit stavební povolení. Celý proces rozhodování nám dost značnou měrou ulehčil fakt, že pro majitelé domků a tedy drobné stavby se schvaluje novela zákona, kdy by tyto drobné stavby byly bez stavebního povolení.

Novela stavebního zákona, kterou měla současná vláda ve svém programovém prohlášení, se nám opět trochu protáhla v procesu schvalování. Původně už měla být schválena v polovině letošního roku. Nyní MMR oznámilo, že v polovině roku 2017 by měla být v účinnosti.

Stavba na vlastním pozemku

Pokud si tedy konečně budu chtít na své zahradě postavit pergolu, skleník, terasu nebo třeba bazén, vyhnu se spoustě papírování. K tomu bude třeba jen jejich umístění a na základě bude tato stavba umožněna. Veškeré podklady a dokumenty týkající se územního plánování se tak nově budou povinně zveřejňovat na internetu. Ministerstvo si od toho slibuje lepší kontrolu nad celým procesem pro veřejnost.

Protože bylo v minulosti velmi dusno i kolem plotů stavěných kolem vlastního pozemku, oddechneme si i v tomto případě. Starosti ubudou při stavbě plotu ve značné míře. V současné době se stavba plotu musí hlásit úřadům a ba co víc, je třeba i souhlas souseda. To bývá dost potíž, pokud nejsou sousedské vztahy zrovna ok.

Podle novely už si může vlastník postavit plot kolem svého pozemku naprosto v pohodě a nemusí k tomu ani nikdo vyjadřovat. Chystá se jen jedno pravidlo, které je dost pochopitelné. Stavba tohoto plotu nemá být vyšší než dva metry. Pokud by toto pravidlo někdo porušil, nespokojený rozzlobený soused se pak může obrátit na soud, který to bude řešit. Je tu však jedna výjimka, pokud váš plot sousedí s veřejným pozemkem, musí se nadále ohlásit stavba plotu.

Sloučené procesy

Pořídit si nové bydlení a postavit si rodinný dům, je v dnešní době nejen velmi finančně náročné, ale představa toho množství vyřizování papírů, než vůbec kopnete poprvé do země, se může značně prodloužit. Často jde o velmi zdlouhavý proces. Úmorné papírování a zejména vyřizování potřebného stavebního povolení je běh na dlouhou trať.

Pokud by naše vláda schválila novelu stavebního zákona, která má výrazně zjednodušit celé toto povolovací řízení tím, že do budoucna bude možné sloučit všechna oddělená územní řízení, jak je tomu v současné době. Stavební řízení a posuzování vlivu na životní prostředí by tak šlo v jednom kolečku. Úplně nejzásadnější změnou je, že už by nás čekalo pouze jedno koordinované povolovací řízení.

Pro spoustu lidí a to i pro nás by to byla velká úspora času a nervů a mohli bychom se místo toho již věnovat samotné stavbě a dívat se jak nám pěkně prostě před očima. Tímto spadne kámen ze srdce právě nám, drobným stavebníkům a výrazně nám to leccos ulehčí. Umožní i tolik používanou svépomocnou výstavbu. Mělo by se to týkat všech typů rodinných domků a to bez určení zastavěné plochy.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..