Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 57

Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 58
Rady pro moderní a bezpečné dětské hřiště pro předškoláky – StavebníOdborník.cz

StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Rady pro moderní a bezpečné dětské hřiště pro předškoláky

Současné zóny určeny dětem předškolního věku už dávno nejsou jen o jednom pískovišti, pružinové houpačce a domku. Moderní dětská hřiště určená dětem od jednoho do šesti let představují bezpečná místa pro nápadité hry dětí na čerstvém vzduchu podporující tvořivost, fantazii, pohybové aktivity i sociální interakci dětí.

Ať už plánujete úplně nové dětské hřiště, nebo chcete jen nahradit a doplnit některé prvky vašeho stávajícího hřiště, tyto řady jsou určeny vám.

Výška zařízení

Sestavy a herní prvky v zónách a částech určených výhradně pro děti předškolního věku by měly být výškově přizpůsobeny dětem tohoto věku. Někteří výrobci nabízejí celé série výškově přizpůsobené právě malým dětem. Nespornou výhodou takových řešení bývá i “nenáročnost” povrchu tlumícího náraz. Obyčejně stačí dobře udržovaný živý trávník nebo ornice.

Vaše sestavy a herní prvky nejsou speciálně výškově přizpůsobené předškolákům? Nevadí! Herní zařízení splňující normu EN 1176 by měla zajistit, že výška zábran či bočnice skluzavky jsou dostatečně vysoké, aby se zajistila ochrana proti pádu. Nezapomínejte také opatřit celou plochu nárazu (bezpečnostní zóna kolem zařízení) povrchem tlumícím náraz o tloušťce určené pro vaši výšku pádu.

dětské hřiště

Přístup pro malé děti

Na plošiny herních sestav se lze dostat po různých schodech, lezeckých prvcích či rampách. Obecně by mělo platit, že pokud si zvolíme vyšší sestavu, měly by na ni vést i klasické schody.

Naopak při nižších sestavách s výškou pádu do jednoho metru jsou vhodné různé lezecké prvky (žebříky, lezecké stěny, tyče apod.), Po kterých je lezení bezpečné i pro menší děti. V nabídce výrobců jsou i oblíbené pyramidy s výškou pádu do jednoho metru.

Detaily herních prvků přizpůsobené předškolákům

Maminky nejmenších dětí se vždy potěší, když dětské hřiště s houpačkou s bezpečnostní opěrkou. Obzvláště vhodné jsou i pružinové a převažovací houpačky s opěrkami na záda, či kolotoče se sezením.

Každé sedadlo, místo určené k stání u kývavých zařízení musí mít ruční uchopení. To znamená, že právě zmíněné převažovací a pružinové houpačky by měli mít vždy ručky. V ideálním případě takové, které uchopí i malé dítě.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..