Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 57

Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 58
Použití nerezové slitiny závisí na jejím složení a vlastnostech. Pozor, některé mohou i reznout! – StavebníOdborník.cz

StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Použití nerezové slitiny závisí na jejím složení a vlastnostech. Pozor, některé mohou i reznout!

Nerezová ocel je základním výrobním materiálem pro mnohá průmyslová odvětví od strojírenství až po high-tech. Pro každé z nich je ale vhodný jiný druh materiálu, který se liší na základě chemického složení také svými vlastnostmi ohledně kujnosti, tažnosti a mechanické odolnosti, která je pro různé druhy použití specifická. Jiné složení oceli je zapotřebí třeba na jemné nástroje, jako jsou nože nebo skalpely, a jiné je vhodné pro strojní obrábění či na výrobu součástí motorů. Na množství obsaženého uhlíku, chromu či niklu pak záleží základní vlastnosti jednotlivých nerezových slitin.

Austenitická ocel je extrémně odolná proti korozi

Tento typ oceli má minimálně 18% obsah chromu, nějaký nikl a minimum uhlíku. Kvůli obsahu drahého niklu často bývají oceli austenitického typu finančně náročnější oproti ostatním typům. Tento typ oceli nelze kalit, není magnetický, zato je ale extrémně odolný vůči korozi. Tyto oceli jsou snadno čistitelné, čímž jsou předurčeny k použití ve všech oblastech, kde je zvýšená potřeba dbát na hygienu. Kromě toho se i velmi dobře svařuje a tvaruje, a proto je dobrá pro průmyslové využití.

Feritická nerezová ocel je levnější a velmi dekorativní

Velmi početná kategorie nerezových slitin se vyznačuje tím, že neobsahuje téměř žádný uhlík a vůbec žádný nikl. Zato jsou však tyto oceli obohacené o nejméně 12 % chromu a její kujnost je regulována přídavkem molybdenu a právě uhlíku. Slitiny s vyšším množstvím molybdenu než uhlíku jsou více kujné, zatímco ty, v nichž převažuje uhlík jsou kujné méně.

Každý z druhů má své specifické využití. Společnou mají ale vysokou odolnost vůči dlouhodobému využití ve vysoce korozním prostředí, jako je například mořská voda. Feritické slitiny se využívají pro automobilový průmysl, například ta pod číslem 1.4509, z níž se vyrábějí součásti motorů, nebo pro výrobu příborů, kuchyňských dřezů a jiných předmětů.

Martenzitická nerezová ocel je extrémně pevná

Třetí základní kategorie korozivzdorných slitin se vyznačuje silnými magnetickými vlastnostmi a možností zvyšování pevnosti za pomoci procesu kalení. Používá se všude tam, kde se vyskytují vysoké nároky na pevnost materiálu. Martenzitické oceli se využívají jako letecké materiály a prodávají se většinou jako plechy, trubky nebo tyče.

Často se díky své tvrdosti používají také pro výrobu chirurgických nástrojů, jako například slitina s označením 1.4112, a některé jsou vhodnější pro obrábění na automatických frézách. Mezi tyto patří třeba slitina 1.4104.

Veškeré nerezové materiály, stejně jako hliník, plast a jiné materiály jsou dostupné od mnoha různých dodavatelů, z nichž nejznámější je například středočeský Primapol, který má jednu z nejširších nabídek v České republice.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..