Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 57

Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 58
Pasivní domy se vytápějí skoro samy a na klíč jsou levnější – StavebníOdborník.cz

StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Pasivní domy se vytápějí skoro samy a na klíč jsou levnější

Moderní technologie se nevyhnuly ani stavbám domů. Zatímco dříve domy musely splňovat jen to, aby do nich neteklo a průvan skrze zavřené dveře a okna nebyl tak velký, aby sfoukával svíčky, dnes už se přemýšlí zejména o ekologii a nízkých nárocích na energie, které je potřeba k vytápění a jiné údržbě domu. Proto se stále více do popředí zájmu dostávají nízkoenergetické neboli pasivní domy. Mnoho lidí se jich ale stále bojí a nejsou si jistí, jestli se jim výstavba takového rodinného domu vyplatí. Ve srovnání s obyčejnými novostavbami je jeho cena sice o něco vyšší, nicméně bohatě se vám do budoucna vrátí. Pokud si pak pořídíte moderní dům na klíč, pořizovací náklady tím ještě o něco snížíte.

Cenový rozdíl eko domu se vám vrátí zpátky

Ekologický pasivní dům je jako mercedes mezi domy. Je to výkřik nejmodernějších technologií aplikovaných tak, aby člověk svým bydlením neškodil přírodě a který sám o sobě, ačkoliv je pasivní, mu aktivně navrací peníze, které za něj utratil. Jednak jeho konstrukce totiž snižuje náklady na vytápění a jednak na jeho výstavbu a obsažené ekologické prvky stát nabízí dotační programy, které vám část pořizovacích nákladů vrátí zpátky.

Pokud si navíc necháte dům vybavit solárními panely, můžete se přihlásit do další části dotačního programu, který vám může vynést až půl milionu korun a navíc můžete nabídnout odběr vámi vyprodukovaného proudu do místní sítě, za což opět nějakou korunu dostanete. Moderní nízkoenergetické domy jsou tedy velmi zajímavým druhem investice, která neztrácí na hodnotě a na realitním trhu bude mít vždy vysokou hodnotu.

Pasivní domy na klíč jsou levnější

Stavba domu na klíč vlastně spočívá v tom, že si vyberete typový dům z katalogu, jehož realizace se přenese do vašeho prostředí. Přestože návrh pasivního domu je do jisté míry značně závislý na konkrétních místních podmínkách, při dodržení zásadních pravidel pro stavbu ekologického domu je možné vybrat si z již existujících návrhů. Vzhledem k tomu, že ne všechna místa v republice jsou pro nízkoenergetický dům úplně vhodná a správně orientovaná, v případě stavby domu na klíč je nutné typový návrh poněkud předimenzovat, tedy udělat jeho pasivní prvky o něco výkonnější, než by bylo nutné u individuální stavby. Tím se zajistí to, že bude dům splňovat nízké nároky na vytápění kdekoliv a při jakékoliv směrové orientaci.

I přesto je ale cena typového domu na klíč, kterou vám firma na výstavbu rodinných domů nabídne, mnohem nižší, neboť se ušetří na nákladech za architektonický návrh pasivního domu, který patří mezi nejnáročnější a zabývají se jím pouze desítky návrhářů z České republiky.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..