StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Když se staví dům svépomocí

Ohodnoť článek

Stavba svépomocí se v poslední době stává stále rozšířenějším způsobem výstavby domů. V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří stavějí své domy svépomocí. Hlavní motiv výstavby pro stavění vlastními silami je opravdu především konečná nižší cena celé stavby našich domů.

Od pozemku po stavbu

Pokud vybíráme pozemek schválený pro stavbu, vybíráme vhodnou lokalitu také podle okolí a zeleně. Díváme se také na dostupnost autem, veřejnou dopravou a řešíme i okolí a občanskou vybavenost. Je nutné zjistit i věcná břemena, zástavní práva a příjezdovou cestu. Údaje zjišťujeme na stavebním a katastrálním úřadu a musíme dodržet i vzdálenost mezi domy 7 m a vzdálenost alespoň 2 m od hranic pozemku. Bezvadná zpráva je, pokud zjistíte, že na pozemku jsou již zavedeny inženýrské sítě, tedy elektřinu, plyn, vodovod, kanalizaci a pevný telefon, zejména kvůli internetu.

Kvalitně zpracovaný projekt je základem stavby domu svépomocí. Ten je zárukou úsporné a efektivní výstavby. Souhlas se stavbou nám vydá stavební úřad. Nejprve je nutné si rozmyslet, jaký dům chceme vlastně stavět.

Co obnáší stavba domu svépomocí

Stavba domu svépomocí obvykle vyjde levněji, než si ho nechat kompletně postavit na klíč od odborné firmy. Některým pracím odborníků se ale zcela vyhnout nedá. Pokud se chceme pustit do stavby svého nového bydlení svépomocí, rozhodně musíme mít dostatek znalostí i dovedností a nemůžeme být úplný laik, ale alespoň kutil. Je dobré se alespoň okrajově vyznat třeba ve stavebních materiálech. To zamezí tomu, že se v konečné fázi při součtu výdajů dobereme k závěru, že nám to přišlo trošku draho. Celkový rozpočet na stavbu domu svépomocí se pak může výrazně zvýšit. Pozitivní je, pokud máme předem mezi odborníky někoho, o kom víme, že svou práci odvede dobře.

Stavba svépomocí, kdy se pouštíme do prací, které neovládáme, bude časově náročnější než udělaná od kvalifikovaných řemeslníků. Možná je dobré si propočítat, jestli za ten čas, co strávíme na domě, nevyděláme více peněz v práci, a pak si můžeme řemeslníky dovolit. Na stavbu provedenou námi, tedy svépomocí se nevztahuje vůbec žádná záruka. Pokud tedy nastane problém, nebude to komu reklamovat a na případné opravy nedostatků opět budeme muset sáhnout do vlastních zdrojů.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..