Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 57

Warning: Use of undefined constant HTTP_HOST - assumed 'HTTP_HOST' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/23520/stavebniodbornik_cz/www/wp-config.php on line 58
Jímka versus septik – v čem je rozdíl? – StavebníOdborník.cz

StavebníOdborník.cz

Online magazín o bydlení a stavebnictví

Jímka versus septik – v čem je rozdíl?

Septik a jímka jsou definovány jako zařízení, do kterých se přivádějí odpadní vody a budují se tam, kde odpadní vody nelze odvádět do veřejné kanalizace, nebo tam, kde se tyto odpadní vody nemohou čistit v samostatné malé čistírně odpadních vod.

Tímto se však jejich podobnost končí. Pokud uvážíme platný zákon o odpadních vodách dozvíme se, že septik se považuje za vodní stavbu a její povolení a provozování se tímto zákonem musí řídit. To znamená, že na výstavbu septiku je kromě stavebního povolení potřebné i povolení k nakládání s vodami t.j. na vypouštění odpadních vod do povrchových nebo podzemních vod. Tato povolení vydává orgán státní vodní správy – Obvodní úřad životního prostředí.

Betonová jímka

Betonové jímky nebo žumpy jsou zařízení, kterými se zachycují odpadní vody, aniž se dále vypouštěly do povrchových či podzemních vod. Žumpa je vlastně bezodtoková nádrž, jejíž obsah je nutné vyvážet k likvidaci do zařízení k tomu určených (čističky odpadních vod). Na žumpu se vydává stavební povolení podle stavebního zákona, kterým se stavitele provozovatel žumpy musí řídit.

Umístění jímky je třeba volit tak, aby k ní byl umožněn přístup pro fekální vůz a aby byly dodrženy stanovené vzdálenosti jímky od vodních zdrojů. Jímka má zpravidla obdélníkový půdorys. Musí být vodotěsná a nesmí zachycovat dešťové vody, takže její strop musí být umístěn minimálně 30 cm nad maximální hladinou. Prostor jímky musí být odvětráván tak, jak prostor septiku, tedy připojenou vnitřní kanalizací nebo samostatným větracím potrubí. Je třeba si uvědomit, že betonové žumpy se budují hlavně při objektech s menším počtem obyvatel, nakolik se to odrazí v jejím objemu a potřebě častého vyvážení.

Betonové septiky

Betonové septiky představují sofistikovanější variantu, protože dokáží vodu částečně vyčistit a zbytková vyčištěná voda se za určitých podmínek může nechat vsakovat do země. Kromě toho ji lze použít i například při zalévání zahrad. Z hlediska funkce je septik průtoková zakrytá nádrž, umístěná v zemi, která slouží k odsedimentování splašků.

Hlavní výhody

Částečné čištění odpadních vod umožňují čistící komory, jimiž tyto zdroje procházejí. Počet komor udává činnost septiku – čím vyšší je jejich počet, tím je septik účinnější. Většinou jde o tříkomorový systém, ve kterém se v první záchytce usazují kaly na dně, přičemž nahoře zůstává mastná část odpadní vody. Ve druhé části se zase odkalit jemnější část. Třetí část tvoří již pročištěna voda. Strop septiku musí být vždy přikrytý pevným víkem. Vnitřní prostor musí být odvětráván připojenou vnitřní kanalizací. Do každé komory musí být umožněn přístup pro vybírání usazeného kalu.

Velkou výhodou je, že nepotřebujete připojení elektrické energie.

Provoz septiku vyžaduje mnohem méně úsilí, než jímka. Na druhou stranu cena betonové jímky je příznivější. Septik je stavebně i provozně nenáročný čistící objekt. Výhodou tohoto systému je, že nepotřebuje připojení elektrické energie. No v realitě je možné využít takový filtr pouze u malých rekreačních objektů s nízkým látkovým zatížením.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..